Zdolność kredytowa w pigułce

Przed decyzją o przyznaniu pożyczki każda firma pożyczkowa weryfikuje zdolność kredytową osoby wnioskującej. To właśnie dlatego jesteśmy poproszeni o przedstawienie dochodów w formie zaświadczenia lub oświadczenia. W przypadku osób bezrobotnych sprawa wygląda nieco inaczej. Niemniej jednak nie jest to grupa osób, którym z góry mówi się nie.

 

Jak firma pożyczkowa bada zdolność kredytową bezrobotnego?

 

Bezrobotny to nie tylko osoba, która nie pracuje, ale też taka, która nie jest w stanie przedstawić źródła dochodów z powodu pracy „na czarno”. W takim wypadku wiarygodnym dokumentem dla firmy pożyczkowej okazuje się wyciąg z konta bankowego. Osoba, która nie jest w stanie przedstawić swoich dochodów może połączyć dochody z małżonkiem.

 

Co jeszcze w sprawie zdolności kredytowej?

 

Firmy pożyczkowe w ramach określanie zdolności kredytowej sprawdzają:

• bazy KRD, BIK, BIG
• podstawowe dane pożyczkobiorcy, czyli wiek oraz liczbę osób na utrzymaniu
• bieżące zobowiązania
• historię kredytową

 

Co w przypadku chwilówek?

 

Chwilówki, czyli zdecydowanie niższe kwoty od kwot pożyczek ratalnych charakteryzują się wysoką przyznawalnością. Firmy pożyczkowe po weryfikacji danych potencjalnego pożyczkobiorcy w razie wątpliwości, mogą obniżyć kwotę pożyczki tak, by była ona adekwatna do jego zdolności kredytowej. Co więcej, należy pamiętać, że każda z tych firm posiada własny system oceny. Oznacza to, że jeśli w jednej nam odmówiono, wniosek możemy złożyć w innej firmie.

2 myśli na temat “Zdolność kredytowa w pigułce

Dodaj komentarz